Ініціатива «Громада, дружня до дітей та молоді»

Дитячий фонд ОНН  (ЮНІСЕФ) спільно з Урядом України та партнерами закликають муніципалітети приєднуватися до всесвітнього руху «Громада, дружня до дітей та молоді».

Ініціатива «Громада, дружня до дітей та молоді» – це глобальний рух, започаткований 1996 року. Нині вона поширюється у всьому світі, її підтримали вже понад 3000 муніципальних округів у 38 країнах на п’яти континентах. Це – свого роду інструмент, що допомагає впроваджувати механізми захисту інтересів, зростання благополуччя, безпеки дітей та молоді, а також поваги до їхньої точки зору.  Ініціативою охоплено понад 30 мільйонів дітей.

З 2006 року перші кроки до реалізації ініціативи почали здійснювати і в окремих областях України. Однак, через відсутність децентралізації вдали та недостатню кількість повноважень у місцевого самоврядування, не отримала значного поширення. На разі в Україні рух відроджується  – офіційно з 1 червня 2018 року.

Чому ця ініціатива потрібна всій громаді?

Муніципалітет отримує потужну громадську та інвестиційну підтримку, що сприяє розбудові місцевої демократії та досягненню консенсусу на муніципальному рівні.  Громада долучається до великої мережі всесвітньої взаємодопомоги. Головною метою є створення сприятливих умов для розвитку та реалізації потенціалу . Ініціатива сприяє залученню дітей та молоді до співпраці на всіх етапах місцевого розвитку. Отже, діти й молодь можуть постійно змінювати свою громаду на краще.

Залежно від місцевих проблем, муніципалітет обирає пріоритетні для себе аспекти діяльності. Проте будь-яка громада може спрямувати зусилля на роботу в усіх напрямках ініціативи.

Як приєднатися?

  • Ухвалити рішення приєднатися до ініціативи та підписати відповідний меморандум з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ).
  • Проаналізувати ситуацію з правами дітей та молоді в муніципалітеті (громаді)
  • Обрати мінімум 3 з 5 напрямів роботи ініціативи, за якими працюватиме муніципалітет.
  • Скласти план дій та бюджет для його втілення в найближчі роки
  • Отримати логотип кандидата в учасники ініціативи, який можна використовувати як у внутрішній комунікації, так і для комунікації з муніципалітетами інших країн, партнерами та бізнес-середовищем.

Які переваги отримує громада після приєднання до ініціативи?

«Насправді це статусно-репутаційна програма, адже після успішного виконання плану дій, зокрема залученні  дітей на всіх етапах та при відсутності дискримінаційної політики, громада отримає почесний статус. 160+ громад України вже подались до цієї програми. Представлені всі області держави. Тісніше ЮНІСЕФ зараз співпрацює з 22-ма громадами – це перша група. Зокрема йдеться про детальну технічну допомогу.» – Наталія Бородчук, спеціаліст соціальної політики в ЮНІСЕФ

Варто зазначити, що ЮНІСЕФ бере на себе зобов’язання надавати підтримку українським муніципалітетам, що висловили принципове бажання приєднатися до ініціативи «Громада,  дружня до дітей та молоді», у таких питаннях:

  • Оцінка ситуації з правами дітей та молоді відповідно до напрямів, визначених у Конвенції ОНН про права дитини.
  • Експертні консультації зі складання плану дій та бюджету для його втілення
  • Сприяння співпраці з муніципалітетами інших країн, що беруть участь в цій ініціативі.
  • Підтримка в розробці механізмів дієвого залучення дітей та молоді до участі в розвитку місцевих громад
  • Фандрейзинг

В Україні позитивний досвідом участі в ініціативі належить Вінниці. 2010 року, перед тим, як місто стало кандидатом в учасники ініціативи, напрям «Громада, дружня до дітей та молоді» став одним із пріоритетів у міському плані стратегічного розвитку «Вінниця: 2020». Використовуючи міжнародний досвід, громада працює над принципово новим форматом взаємин «місто-діти». І йдеться не лише про додаткове фінансування шкіл, гуртків та дошкільних закладів. Важливо те, що новий підхід стимулює громадські ініціативи, а головне – створив дієві механізми залучення самих дітей та молоді до планування міського розвитку.

Як отримати статус «Громада,  дружня до дітей та молоді»?

Перш за все, протягом 2-3 років необхідно втілити розроблений план дій в життя. ЮНІСЕФ проводить незалежну оцінку та присвоює звання, в разі, якщо результати будуть визнані відповідними ( Поки в  Україні статус «Громада,  дружня до дітей та молоді» не присвоєно жодній з об’єднань). Наступним етапом є новий цикл роботи в обраних напрямах, оскільки створення дружньої громади – це не стільки результат, скільки процес практичних змін.

 

Comments are closed.