Польський досвід функціонування шкіл

Навчальний комплекс в с. Тинець Маленький включає в себе початкову школу і садок, а ще великі світлі кімнати, щасливих дітей та повну свободу роботи вчителя.

В цей осередок дитячого життя завітали директор школи, керівники відділів освіти і науки обʼєднаних територіальних громад, очільники департаментів освіти і науки Миколаївської та Кіровоградської областей спільно з регіональними представниками Програми «U-LEAD з Європою» в рамках стаді-туру з вивчення питань управління освітою на місцевому рівні, організованого за сприяння Програм SKL International, «U-LEAD з Європою» та Solidarity Fund PL Kyiv.

Якщо ви плануєте побачити виснажених вчителів, заляканих учнів, яких щодня штурмують біля дошки, чи крики чергового на весь коридор «не бігайте!», то це місце не те, що ви шукаєте. Система освіти змінилися давно, сьогодні в топі формат роботи «рівний-рівному».

У цьому навчально-виховному комплексі навчається більше 500 учнів, це – одна із великих шкіл гміни Кобєжице, що під Вроцлавом. Проте є школи на 700 і, навіть, 1000 учнів. Класи світлі, просторні, мінімалістичні – тільки те, що потрібно для навчання.

«Вже нікого не дивують ні інтерактивні дошки, ні сучасний дидактичний матеріал чи мікроскопи. Технічне та методичне забезпечення не є запорукою високих показників, це просто допоміжні засоби. Діти та вчителі звикли до цього, це дуже зручно» – підкреслює Іванна Антман, директор навчального комплексу.

Школа відкрита з сьомої ранку, щоб батьки мали змогу залишити дитину перед роботою, уроки проводяться в дві зміни, закінчуються о 14.30, проте працює група продовженого дня. Успішно функціонує бібліотека, де є і електронні книжки, на кожному кроці бокси для сортування сміття. Згідно закону, в класі має бути 24 учні, якщо нараховується 25 – створюються дві паралелі. Всі умови, щоб батькам і дітям було зручно. Щотижня учні мають уроки на басейні, до якого гміна здійснює підвіз на шкільному автобусі.

«Можу сміливо сказати, що наші вчителі точно знають для чого йдуть в школу. Ми базуємо свої підходи у навчанні на принципах свободи, рівності та демократії. Ми не примушуємо носити шкільну форму. Головне – створити таке освітнє середовище, де б дитина відчувала себе в безпеці та комфорті і не боялася проявити свої здібності» – зауважила Івана Антман, директор навчального комплексу.

Харчуються діти близько 10 ранку сніданками, які готують їм у ланч-бокси вдома батьки, а також обідами у шкільній їдальні.

«Батьки платять за продукти з яких готується їжа, за комунальні послуги сплачує гміна» – коментує директор.

Проект навчального комплексу нового типу, який належить одній із найбагатших гмін Польщі Кобєжице – 300 млн злотих на рік якої становить дохідна частина, готувався заздалегідь. Спочатку оголошували конкурс на кращий проект школи, її концепцію, потім проводилися тендерні процедури і, врешті-решт, саме будівництво.

«Проект та реалізація цього навчального комплексу становить 32 мільйона злотих. В рік ми отримуємо 50 мільйонів фінансування від нашої гміни та 13 мільйонів – субвенції на освіту. Активно розвиваємо проектний менеджмент, а за рахунок проектів ми маємо змогу постійно оновлювати шкільну базу» – коментує директор.

 

Comments are closed.