ІІ Форум регіонального розвитку “Південна Мрія: революція ментальності”

17 жовтня на базі Коблівської ОТГ стартувала наймасштабніша подія року південного регіону України – ІІ Форум регіонального розвитку «Південна Мрія». Серед учасників заходу – представники Одеської ОДА, Миколаївської обласної ради, експерти Центрального офісу реформ, керівництво Програми «U-LEAD з Європою», експерти Миколаївського Центру розвитку місцевого самоврядування,  а також представники ОТГ Миколаївської, Херсонської, Одеської, Кіровоградської, Київської, Дніпропетровської та Полтавської областей, ЗМІ – понад 130 осіб.

Проведення ІІ Форуму регіонального розвитку «Південна Мрія» відбувається за підтримки та сприяння Програми «U-LEAD з Європою».

«Місцеве самоврядування – одна з основних засад демократії та конституційного ладу в Україні. Сьогодні 705 громад України активно працюють як ОТГ, вони є лідерами місцевого самоврядування. В 125 об’єднаних територіальних громадах 23 грудня 2018 року відбудуться перші місцеві вибори. Відповідне рішення 12 жовтня 2018 року одноголосно прийняла Центральна виборча комісія. До складу цих 125 ОТГ увійшли 534 місцеві ради (міських – 15, селищних – 27, сільських – 492). До кінця року в Україні будуть діяти 830 добровільно об’єднаних територіальних громад. Це гарні показники, адже все більше людей хочуть змінити своє життя на краще» – підкреслив Іван Лукеря, координатор Центрального офісу реформ.

Про стан децентралізації в південних регіонах розповіли директори Миколаївського та Херсонського Центрів розвитку місцевого самоврядування та представники Одеської ОДА.

«На Миколаївщині вже створена 41 громада: 2015-2017 рр. – 28 ОТГ, на вибори 23 грудня 2018 року йдуть 12 громад: Березнегуватська, Висунська (Березнегуватський р-н), Сухоєланецька (Новоодеський р-н), Лоцкинська (Баштанський р-н), Новобузька, Вільнозапорізька (Новобузький р-н), Софіївська (Новобузький р-н), Снігурівська та Горохівська (Снігурівський р-н), Новомар’ївська (Братський р-н), Калинівська (Єланецький р-н) та Мигіївська (Первомайський р-н) територіальні громади, а також з 17 серпня 2018 року шляхом добровільного приєднання створилася Вознесенська міська ОТГ. В ОТГ Миколаївщини наразі мешкає більше половини сільського населення, за громадами – 49,5% площі території всієї області. Процесом створення та функціонування ОТГ охоплено 17 з 19 районів Миколаївської області. Реформа децентралізації – це шанс отримати додаткові повноваження та ресурси, можливості розвивати свою територію і покращувати добробут мешканців на місцях» – акцентував Валентин Бойко, директор Миколаївського ЦРМС, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

Якщо на Миколаївщині залишилося лише два райони, де не створено жодної ОТГ, то на Одещині – 11.

«Ми маємо найбільшу площу області та одну із найбільш заселених територій. Не зважаючи на протилежні думки людей та влади щодо реформи децентралізації, зауважу, в 2016 році 84,8 тисяч сільського населення проживало в ОТГ, а в 2018 – більше 333 тисяч осіб. Кошти, які отримують громади в межах фінансової децентралізації, громади спрямовують на ремонт доріг, освітніх закладів, відновлення водопостачання та водовідведення тощо. Бачимо реальні можливості для ініціювання змін на місцях» – зауважила Інна Беженар, начальник відділу та регіонального розвитку управління стратегічного планування та регіонального розвитку Одеської ОДА.

«В 2015 році Херсонська область долучилася до реформи децентралізації, у нас створилася перша ОТГ. Це був шлях проб і помилок, проте люди повірили і в 2016 році було створено вже 12 громад, в 2017 році – 14, 2018 – 3, на жаль. На все є свої причини, наша команда працює над цим. Завжди захоплювалася реформаторами, адже ви – лідери нового покоління, у вас є стратегічне бачення майбутнього» – коментує Оксана Сілюкова, директор Херсонського ЦРМС.

Одні з пріоритетних напрямів роботи держави є створення комфортних умов для проживання кожної людини в спроможних обʼєднаних громадах.

«Для того, щоб підтримати ОТГ створені та функціонують певні інструменти: Державний фонд регіонального розвитку, субвенції, дотації, державний дорожній фонд тощо. Загалом – більше 39 мільярдів гривень! Головне завдання нашої роботи – показати ОТГ можливості розвитку власного потенціалу» – підкреслив Іван Лукеря, координатор Центрального офісу реформ.

Джерело:  Миколаївський Центр розвитку місцевого самоврядування

Comments are closed.