Коворкінги. Що це та навіщо вони громадам?

Днями у Києві завершилась дводенна конференція для представників ОТГ «Стратегічний розвиток та інвестиції». Подію організувала програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) спільно з партнером програми Українським кризовим медіа-центром.

Зокрема, другого дня для представників об’єднаних територіальних громад діяли панельні майданчики, де учасники спілкувались з експертами та обмінювались досвідом. Одним зі спікерів виступав Іван Савицький, член ГО «Освіта для успіху». Свій спіч присвятив демонстрації позитивного досвіду зі створення коворкінгу в Баранівській ОТГ.

Що ж таке коворкінг?

Коворкінг – це нова назва, під якою мається на увазі не просто місце зі спеціальним обладнанням, а, насамперед, місце для реальних контактів молоді, для реального використання можливостей пошуку конструкторських, дизайнерських рішень і втілень їх у дереві, тканині, вишивці, вирощуванні нових рослин тощо.

Як це реалізували у Баранівській ОТГ?

На сьогодні такий проект успішно стартував в Баранівській ОТГ за сприяння Європейського Союзу. Вже запущений коворкінг, встановлена теплиця. За наступний рік планують втілити другу фазу проекту, а саме – розробляти та виготовляти власну продукцію, налагодити відносини між усіма ланками ОТГ (освіта, молодь, бізнес, мешканці, влада).

фото з сайту "Громадський простір"

Простими словами: на базі молодіжного майстер-хабу, котрий створювався протягом 6-ти місяців, молодь має новітнє оснащення для реалізації свого потенціалу. Зокрема, у  коворкінг закупили сучасне обладнання відомих фірм JANOME, METABO, DREMEL. Тут є все, що потрібно для створення одягу, виробів з дерева та металу – швейні машинки, оверлоки, вишивальна машинка, прасувальна дошка, верстат фрезерний, вертикально-свердлильний, токарний по дереву, токарно-гвинторізний по металу та ще більше сотні різних інструментів. Швейні машинки JANOME – надійні помічники всім, хто любить шити. METABO та DREMEL – мрія кожного столяра в Україні. 3D принтер, про який зараз говорять на кожному кроці, також є в Баранівці.

Як це працює на громаду?

У своїй презентації Іван Савицький проінформував про цілий ряд плюсів від створення таких відкритих просторів для всіх категорій громади: влади, школи, мешканців та бізнесу.

«По закінченню проекту усі об’єкти стануть невід’ємною частиною ОТГ. Столярно-слюсарний та швейний коворкінги,  молодіжне тепличне господарство та бізнес-інкубатор стануть самодостатніми, самостійними майданчиками для реалізації творчого, технічного, економічного, проектного та соціального потенціалу членів ОТГ, школярів, молоді та усієї громадськості. Бо «Школа – не острів. ШКОЛА – ЧАСТИНА «МАТЕРИКА»  ОТГ» зауважив доповідач.

Іван Савицький наголосив і на ключових проблемах при створенні коворкінгів. Зокрема це відсутність активних вчителів готових до змін, розуміння усіх гілок влади, що коворкінг це не чергова іграшка та не галочка про виконання, а потужний інструмент усестороннього розвитку громади. Зауважив, що головними в коворкінгах мають бути преставники молоді, а не завучі чи директор школи.

«Завдання коворкінгу – чітко зрозуміти перспективи майбутніх професій, економічної  спроможності та потреб громади. Важливо, щоб вчителі і координатори майстеркласів, курсів, були у постійній комунікації з фаховим і креативним середовищем. Цей простір має змусити молодь захотіти лишитись у громаді»запевнив  Іван Савицький.

«Родзинкою» проекту є апробація (спільно з МОН України) нового підходу до шкільної програми трудового навчання, який передбачає фокус на практичній корисності та майбутній комерціалізації виробів учнів в оснащених технічному, швейному коворкінгах та теплиці.

Після першого року апробації цей підхід буде поширений в ОТГ Житомирської області, а згодом – по всій Україні. Можливо, Миколаївські ОТГ теж підхоплять цю ініціативу, адже основна її мета – перестати бачити школу лише як джерело проблем: тече дах, опалення, застарілий інвентар. Створення коворкінгів – прагнення побачити школу як інкубатор ідей для розвитку дитини і громади.

«Школа має «вийти» за межі шкільного подвір’я і усвідомити відповідальність за майбутнє учня в цілому. З огляду на відповідність впроваджуваній всеукраїнській реформі шкільної освіти, ідея створення публічних коворкінгів підтримується Міністерством освіти України» резюмував Іван Савицький.

 

 

Comments are closed.