Як децентралізація вплинула на розвиток місцевих громад? Досвід Миколаївських ОТГ (ІНФОГРАФІКА)

За рік зробили більше, аніж центральна влада за 27, а бюджет сільрад до об’єднань був на 50 і більше відсотків бюджетом проїдання. Це спільна думка голів об’єднаних територіальних громад, що одними з перших утворились на Миколаївщині.
Тоді, в 2014-му, у реформи децентралізації було чимало критиків. Навіть досвідчені управлінці мали сумніви, що ОТГ зможуть самостійно і правильно розподіляти кошти на місцях. А поки інші сумнівалися, наприкінці 2015 року в Миколаївській області об’єдналися перші громади – Куцурубська та Олександрівська. Згодом їх досвід перейняли Михайлівська, Галицинівська та Мостівська ОТГ. А вже 2016-го новостворені громади отримали ті самі переваги, що й міста. Реформа дозволила збільшити бюджет територіальних громад у 5, 7, а подекуди і в 10 разів, ніж сумарний бюджет усіх сільських рад до об’єднання.

«Після об’єднання наших сіл бюджет виріс в 10 разів і становить вже 55 мільйонів гривень, – розповідає голова Благодатненської об’єднаної громади Володимир Неграй і пригадує. – «Дісталось наследство не дуже красиве: школи текли, криші валились. Ми спасали ті об’єкти, які було треба першочергово.”
«Якщо взяти цілість, то виходить, що близько 12-13 мільйонів гривень був бюджет, а зараз у нас бюджет 66 мільйонів гривень, – доповнює колегу голова Березанської об’єднаної громади Валерій Хоміцький. – «Ніхто нам не вказує, скільки коштів витратить туда, скільки коштів витратить сюда. У нас є надходження і ми їх формуєм згідно наших потреб.» – каже голова Березанської ОТГ.
В 2018-му році навіть найбільші скептики визнають, реформа децентралізації, започаткована президентом Петром Порошенком – одна з найуспішніших в Україні. Освітлення, дороги, водомережі, ремонт і термосанація садочків – це конкретні приклади реформи в дії. І все це, менше ніж за 3 роки. Сотні об’єкті вдалось реалізувати громадам на місцях, і це тільки на Миколаївщині. З появою нових громад ресурси, які громадяни отримають на свій розвиток вимірюватимуться сотнями мільйонів.


Голови ОТГ серед головних переваг реформи називають той факт, що більше не потрібно чекати грошей з Києва. Тепер кошти заробляють та витрачають через місцеві податки. Гроші податківців без корупційних схем відтепер ідуть напряму на потреби людей, а це і є довгоочікувана самостійність.
«Покращення не тільки в матеріально-технічному стані, а люди вже відчувають те, що вони на місцях самі впливають на ці процеси.» – каже голова Радсадівської об’єднаної громади Юрій Піньковий. І наводить конкретний приклад: в селі понад 20 років люди чекали на вуличне освітлення і лише після об’єднання вдалось провести електрику. А до кінця року з освітленням будуть всі, без винятку, населені пункти громади.
«Ми – громада і ми сумнівались в процесі, чи це правильний шлях? На сьогоднішній день, спустя рік ми впевнені на 125%, що децентралізація – це є наш порятунок. Тому що скільки зроблено за рік, вся наша попередня влада не зробила за 27 років. І люди все бачуть.» – констатує голова Березанської об’єднаної громади Валерій Хоміцький.
Реформи втілюють люди на місцях. І децентралізація залишається в пріоритети Уряду на 2019 рік. Про це сказав прем’єр-міністр України під час засідання КабМіну. Одним з основних пріоритетів Глава Уряду назвав децентралізацію та ефективне урядування, що передбачає кадрове підсилення державної служби, розширення спектра електронних послуг для громадян та інтеграцію систем ідентифікації.
«Ми також переходимо на трирічне бюджетне планування. Це означає, що ми будемо дивитися на перспективу – аби українці розуміли, що ми робимо в 2020 році, 2021 і 2022 роках. Це дозволяє запланувати видатки таким чином, аби вирішити ту проблему, яку бачимо», – сказав Володимир Гройсман.

Comments are closed.