У Миколаєві вшанували пам’ять жерт Голокосту

28 січня у Миколаївському товаристві єврейської культури відбувся щорічний захід, покликаний нагадати всім про трагедію, що сталася в роки Другої Світової війни. Присутні зібрались, аби згадати жерт Голокосту та поспілкуватися зі свідками тих подій, яким вдалось вижити.

“Минуло 78 років. Може здатися, що світ вже все дізнався про цю трагедію і зрозумів, що повторення не можна допускати. Виявляється, що не зовсім так. Трагедії геноциду повторюються в різних кінцях світу, майже за тією самою ідеологічною технологією. Нехай вбивають по-іншому, нехай немає цієї машини знищення, але ми знаємо ці випадки – і в Азії, і в Африці, і в інших місцях. Людство так і не зрозуміло до кінця, це не увійшло в пам’ять людства, тому правильно називати цей день Днем нагадування. І ми нагадуємо,” – зазначив голова Миколаївської обласної єврейської громади Михайло Гольденберг.

На знак пам’яті про шість мільйонів безневинних жертв Голокосту, запалили шість поминальних свічок.

“Я, напевно, одна з небагатьох уцілілих, хто був в концтаборах три рази. Мене ховали в собачій будці і в підвалах, але за доносом сусідів я все-таки потрапила туди. Дивом залишилася жива. Спочатку фашисти вивозили людей на розстріл в Плющівку й Богданівку, а коли у них почала горіти під ногами земля, вони просто розстрілювали на місці. Коли почалася війна мені було всього два роки, я мало що пам’ятаю. Але коли почалися такі розстріли я, як не дивно, запам’ятала багато. Пам’ятаю, що знову дивом залишилася жива, тому що один німець мою маму, українку, виштовхнув просто звідти. Напевно, у нього теж була своя сім’я і діти і він просто пожалів нас. Я вважаю, що повинна передавати молодим людям знання про той час. Багато що я знаю від своєї мами, яка до останньої хвилини розповідала, як вона мене ховала. Вона пройшла всі муки пекла зі мною разом,” – розповіла Людмила Ретькова, колишній в’язень нацистських концтаборів.

Вже 8 років поспіль театральна студія Миколаївського товариства єврейської культури готує до цього дня міні-виставу. Цього року вона стала завершальним етапом проекту «Театр очевидців», ідея якого полягає в об’єднанні двох поколінь – підлітків і людей, які пережили Голокост.

Comments are closed.